اسکار بلفاروپلاستی

اسکار بلفاروپلاستی

اسکار بلفاروپلاستی در اثر برش های در حین عمل زیبایی  پلک و بخیه زدن برش ها بوجود می آید و در برخی از افراد پس از جراحی پلک بر روی پلک اسکارهای بلفاروپلاستی  بر روی پوست ایجاد می شود . اسکار بلفاروپلاستی تشکیل شده بر روی پوست ، پس از عمل فرآیند طبیعی بدن در ترمیم پوست پلک می باشد . البته میزان اسکار بلفاروپلاستی به شکل ، اندازه و عمق برش ایجاد شده بر روی پلک بستگی دارد .

 

نحوه ایجاد شدن اسکاربلفاروپلاستی

در جراحی بلفاروپلاستی، پزشک در پلک بالا و پایین تغییرات و اصلاحاتی انجام می دهد . درحین این جراحی، برش هایی در امتداد خطوط طبیعی چشم ها  در بالا و پایین پلک ها ایجاد می کنند تا پس از عمل حداقل اسکار بلفار پلاستی ایجاد شود و اسکار بلفارپلاستی درمیان چین و چروک های سطحی پوست پنهان گردد. مدت زمان انجام جراحی بلفاروپلاستی بر روی هر بیمار ۱ – ۳ ساعت می باشد . ورم و کبودی ایجاد شده دراطراف چشم ،پس از جراحی طبیعی می باشد و تا یکی دو هفته بعد عمل برطرف می شود و نتیجه نهایی جراحی  پس از چندماه آشکار می گردد .

 

 

 

گاهی بعد از جراحی پلک ، پزشک از نوعی نخ بخیه به نام کانتوپکسی در گوشه بیرونی پلک پایین استفاده می کند .این بخیه درداخل بافت پوست ایجاد می گردد و نخ کانتوپکسی پس از چند هفته جذب بدن می گردد.عمل بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود و اگر همه چیز در طول جراحی و بعد از جراحی خوب پیش رود ، پس از ریکاوری ، فرد می تواند همان روز مرخص گردد و  دوره‌ی بهبودی را در منزل بگذراند.

 

چگونه از ایجاد اسکار بلفاروپلاستی پیشگیری می شود؟

در طول عمل بلفاروپلاستی، پزشک سعی می کند  تا جای ممکن برش ها برروی چروک‌های پلک ایجاد شود تا بعد از جراحی حداقل اسکار بلفاروپلاستی ایجاد شود . بافت اضافه بعد از جراحی باید با ‌دقت زیادی بخیه زده شود تا مکان ایجاد اسکاربلفاروپلاستی کمتر شود . امکان ایجاد اسکار بلفاروپلاستی در خیلی ازافراد جزئی می باشد و در چروک‌های پلک پنهان می شود . این عمل را می توان همزمان با برخی عمل های زیبایی دیگر مثل لیفت صورت، لیفت ابرو یا درمان‌های پوستی انجام داد.

 

 

 

د رحین جراحی پلک پایین جراح برای پنهان کردن اسکار از خطوط طبیعی خنده و خط مژه کمک می گیرد. در صورتی ‌که جراحی به دلیل  پف زیر چشم ناشی از چربی اضافه باشد، جراح با ایجاد کردن برش های کوچکی در داخل پلک پایین و با بخیه‌های جذبی از ایجاد اسکار بلفاروپلاستی جلوگیری می کند  و اثرات اسکار بلفاروپلاستی بر جای نمی ماند.

بهترین روش حذف اسکار بلفاروپلاستی

اگرچه خود  پوست بدن به طور طبیعی و با گذشت زمان بهترین ترمیم کننده  می باشد و بنابراین امکان به جا ماندن اسکار در پوست کم می باشد .اما به هر حال ممکن است به دلیل برش های ضروری که درحین عمل بلفاروپلاستی بر روی پلک صورت می گیرد ممکن است در برخی افراد  اسکار بلفاروپلاستی ایجاد شود .

اگر بیمار مشکلاتی  مثل افتادگی و پف پلک  داشته باشد ، جراح برای کاهش اسکار بلفاروپلاستی از اشعه لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد برش حین عمل استفاده می کند تا کمترین آسیب به رگ های خونی و عصب ها وارد شود و همزمان با جراحی ، زخم ها نیز بسته می شوند  و نیازی به بخیه د رحین عمل نخواهد بود.علاوه بر این  جراح برای اینکه بتواند  از اسکار بلفاروپلاستی پیشگیری کند ،سعی می کند تا  برش های جراحی پلک را در پوست پلک و در شکاف چین خوردگی طبیعی خود پلک ایجاد کند  که از دیگر راه های پنهان کردن اسکار بلفاروپلاستی پلک بالا می باشد .

 

 

درمان اسکار بلفاروپلاستی با روش های مختلف

در صورتی که پس از جراحی پلک  ،اسکاری  بر روی  پلک بالا ایجاد شد باید خیلی زود  برای درمان آن اقدام شود ، زیرا درمان اسکار بلفاروپلاستی تا چندین ماه به طول می انجامد ، بنابراین در صورت ایجاد شدن اسکار بلفاروپلاستی پس از چند ماه  می توانید ترمیم طبیعی بافتی اسکار را ، شروع کنید.جهت درمان اسکار بلفاروپلاستی پس از جراحی ، ممکن است  اسکار به حالت فرو رفته یا برجسته ایجاد شود که می توان جهت برطرف نمودن آن ، از لیزر فرکشنال ، لیزر PDL و درم ابریژن برای درمان اسکارهای فرو رفته استفاده کرد.برای  برطرف کردن اسکار بلفاروپلاستیبرجسته ،پزشک از ورقه های سیلیکونی ، کرم های موضعی ، تزریق موضعی آمپول کورتون ، لیزر اولتراپالس ، لیزر PDL و درم ابریژن استفاده می کند .

 

 

 

 

علت جابجا شدن بخیه بلفاروپلاستی

 

بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی می باشد که می توان با استفاده از آن هر نوع افتادگی پلک را برطرف نمود به همین دلیل هم در این نوع جراحی  ،متخصصان برای درمان کردن افتادگی پلک باید برش هایی را در محل پلک ها ایجاد کنند  تا از طریق بتوانند  بافت های اضافی را از این قسمت بیرون بیاورند. به خاطر برش های ایجاد شده  در این قسمت ها ، بخیه هایی بر روی  پلک ها می زنند  که برش و بخیه سبب می شود پس از عمل جای بخیه و اسکار بلفاروپلاستی در پوست بوجود بیاید.

 

 

رفع اسکار بلفاروپلاستی با روش  میکرودرم

از روش هایی که توسط آن اقدام به برطرف کردن  اسکار بلفاروپلاستی می کنند  استفاده از میکرودرم می باشد .در این روش پزشک جهت برطرف کردن جای زخم و بخیه از روی پوست از روش سایش استفاده می کند .سایش پوست سبب از بین رفتن  سلول های سطحی در این قسمت می شود  و پوست شروع به  بازسازی لایه های دیگر می کند .این کار حتما باید در کلینیک های زیبایی انجام شود چرا که پلک های چشم بسیار  حساس می باشند و  ممکن است بعد از مدتی دچار عوارض ناخواسته ای گردند.

 

 

 

رفع اسکار بلفاروپلاستی با روش لیزر

 

جهت  استفاده از لیزر برای از بین بردن اسکار بلفاروپلاستی ، توسط دستگاه هایی ، لیزر را به سطح پوست می تابانند و به این ترتیب جای بخیه ها و اسکار بلفاروپلاستی از بین می رود . البته از روشهای دیگری هم برای از بین بردن اسکار بلفاروپلاستی استفاده می شود  که می توان با مشاوره با یک پزشک زیبایی بهترین روش درمان را انتخاب نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید