بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست

بلفارو پلاستی نوعی جراحی زیبایی چشم می باشد. بلفارو پلاستی روشی ظریفی برای برداشتن پوست اضافه و همچنین چربیهای داخل پلک می باشد. در جراحی بافاروپلاستی می توان هر دو پلک فوقانی و تحتانی را با هم جراحی کرد.

بلفاروپلاستی پلک

کس که قصد انجام بلفاروپلاستی پلک را دارد باید از نظر ظاهری روی پلک خود علائمی مثل پوست اضافی داشته باشد  و یا اینکه پف پلک باعث سنگینی روی چشم فرد شده باشد. گاهی دیده می شود که در برخی افراد پف پلک موجب می شود دید فرد تا حد زیادی محدود شود و بینایی فرد مشکل پیدا کند و گاهی هم افتادگی ابرو و پیشانی می تواند این علائم را تشدید نماید.

روش انجام بلفاروپلاستی پلک

پزشک برای انجام انجام بلفاروپلاستی بر روی هر دو پلک زمانی حدود دو ساعت زمان صرف می کند. برای جراحی پلک بالا ابتدا بیمار را به صورت موضعی بیهوش می کنند و سپس  روی پلک را برش می زنند تا بتوانند پف چشم یا افتادگی پوست پلک بالایی را رفع نمایند. البته جراح سعی می کند برش را بر روی خطوط روی پلک ایجاد کند تا بعد از جراحی جای برش دور چشم نمایان نباشد. در مرحله آخر جراح بعد از برداشتن چربی ها و پوست اضافی محل برش ها را بخیه می زند.

 

 

 

در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین جراح، برشی را با دقت زیر مژهای پایین فرد ایجاد می کند .این برش باید طوری باشد که محل برش بعد جراحی قابل رویت نباشد. در مرحله آخر محل برش داده شد بخیه زده می شود.پس از یک هفته تا ۱۰ تمام بخیه  عمل بلفاروپلاستی برداشته می شود و محل زخم جوش می خورد. معمولاً تا ۳-۴ هفته پس از عمل بلفاروپلاستی چشم ها نسبت به آفتاب، باد شدید و گرد و غبار حساس می باشند و باید مراقب آن ها بود..

اقدامات قبل ازانجام بلفاروپلاستی

– قبل از انجام بلفاروپلاستی جراح باید چند آزمایش را برای بیمار تجویز نماید و شرایط جسمانی فرد را برای انجام عمل بسنجد.

–بیمار حتما بایید در صورتی که داروی خاصی مصرف می کند به پزشک اطلاع دهد .

-بیمار باید قبل عمل از مصرف داروهایی مثل ایبوپروفن یا وارفارین قبل از عمل خودداری کنید و به مدت چند هفته قبل از عمل سیگار نکشد.

مراقبت های بعد عمل بلفاروپلاستی

-در صورتیکه بیمار بعد عمل احساس درد در چشم خود دارد باید پزشک خود را در جریان بگذارد.

– بیمار باید تا چند روز بعد عمل به تجویز پزشک از کمپرس سرد استفاده نماید.

– بعد عمل بلفاروپلاستی بیمار باید تا جای ممکن سرش را بالا نگه دارد و در هنگام خواب و استهراحت چند تا بالش زیر سر خود بگذارد.

– میزان ورم و خون مردگی ناشی از عمل بلفاروپلاستی در افراد مختلف متفاوت می باشد. معمولا این ورم و کبودی، یک هفته بعد عمل به بیشتربن مقدار خود می رسد.

-بیمار باید در چند هفته پس از بلفاروپلاستی به طور مرتب توسط چشم ویزیت شود.

– تا چند هفته بعد از عمل ممکن است چشم بیمار ریزش اشک داشته باشد و نسبت به نور حساس باشد و برای بیمار مشکلاتی مثل تاری دید یا دوبینی ایجاد شود که با گذشت زمان قابل برطرف شدن می باشد.

افرادی که نباید جراحی پلک انجام دهند؟

همان‌طور که گفته شد، شخص متقاضی این عمل باید از شرایط جسمی سالمی برخوردار باشد، چون هر نوع بیماری ای می‌تواند سبب شود مشکلاتی برای بیمار بعد عمل ایجاد شود. مثلاً شخصی که هرکدام از بیماری‌های تیروئید چشمی، خشکی چشم و فشار چشم، فشارخون و بیماری قلبی، دیابت یا بیماری‌های سیستم ایمنی بدن دارد، ممکن است بعد از عمل خونریزی داشته باشد.

کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی

-جراحی پلک چشم برای افرادی مناسب است که خواهان چشمانی جوانتر و زیباتر هستند چون بلفاروپلاستی در وقع نوعی روش جهت جوان کردن چشم می باشد. افتادگی پلک با بالا رفتن سن بیشتر می شود، اما ممکن است برای برخی افراد این افتادگی پلک آزار دهنده باشد و فرد مجبور باشد این عمل را انجام دهد.

-بلفاروپلاستی برای کسانی که بر آمدگی زیر چشم یا افتادگی ابرو دارند نیز مناسب است. کسانی که افتادگی پوست در بالای چشم دارند دارند و دیدشان دچار مشکل است، این روش مناسب می باشد.

-افرادی که چشمان انها همیشه به صورت خواب آلود است پس از بیدار شدن چشم ها ی آنها خسته به نظر می رسند.

-افرادی که پوست اضافی در بالای چشم خود دارند .

-بانوانی که مشکلات پف چشم یا افتادگی پلک دارند و در آرایش کردن دچار محدودیت و دشواری هستند.

چه کسانی نمی توانند بلفاروپلاستی داشته باشند؟

افرادی که مشکلاتی مانند تیروئید همچون کم‌کاری تیروئید خشکی چشم‌ها یا نداشتن اشک کافی، فشارخون بالا ،بیماری‌های قلبی و عروقی،افراد مناسبی برای این جراحی  نیستند و در صورتی که می خواهند این عمل را  انجام دهند با پزشک خود مشورت کنند

چه عمل‌هایی را می‌توانید  با بلفاروپلاستی انجام دهید

همراه با جراحی پلک پایین بیمار می تواند لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت گردن، لیپوساکشن گردن که از جراحی‌های زیبایی هستند را همزمان با جراحی پلک انجام دهد.

هزینه انجام بلفاروپلاستی پلک

عوامل زیادی بر هزینه بلفاروپلاستی تاثیر میگذارند. یکی از این عوامل بیهوشی می باشد که یا به روش بیهوشی عمومی و یا با بی حسی موضعی انجام می شود. بلفاروپلاستی با بیهوشی عمومی هزینه زیادی می خواهد. چون در بیهوشی عمومی  فرد نیاز به داروهای بیهوشی و هزینه متخصص بیهوشی دارد.

همچنین هزینه بلفاروپلاستی به وسعت جراحی نیز بستگی دارد. یعنی اگر بیمار نیاز به جراحی تمام پلک های خود داشته باشد، در اینصورت هزینه جراحی بالاتر می رود. همچنین انجام جراحی های تکمیلی همزمان با جراحی پلک نیز بر هزینه جراحی پلک اثر می گذارد. تجربه، تخصص و مهارت جراح در هزینه بلفاروپلاستی تاثیر بسیاری می گذارد.

 

علل افتادگی پلک چیست؟

یکی از علت های افتادگی پلک نقص مادرزادی می باشد. افزایش سن، آسیب دیدگی عصب چشم، وجود گل مژه، سردرد ها و میگرن ،جراحی چشم و …. از دیگر علائم افتادگی پلک می باشد. به محض تشخیص علت افتادگی پلک بهتر است برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید و به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید