جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی به جراحی ثانویه بینی می گویند.جراحی بینی ترمیمی  برای برطرف کردن مشکلاتی که در جراحی بینی اولیه بوجود آمده است انجام می شود.

ه طور کل هر چیزی که سبب شود بیمار از نتیجه بینی خود راضی نباشد (چه از لحاظ سلامتی و چه از لحاظ زیبایی) جراحی بینی ترمیمی انجام می دهد.همچنین ممکن است در حین عمل ،جراح به برخی نکات ریز توجه نکند و همین بی توجهی سبب شود نتیجه عمل رضایت بخش نباشد.که در اینصورت هم بیمار می تواند برای جراحی بینی ترمیم اقدام کند تا ایراداتی که در جراحی قبلی به آن توجه نشده برطرف شود.

 

 

 

هدف از جراحی ثانویه بینی

 

همانگونه که از اسم جراحی بینی ثانویه پیداست، هدف از انجام جراحی بینی ترمیمی این است که در صورت وجود مشکلاتی در جراحی بینی اولیه  مثل  کجی بینی،انحراف بینی و یا برداشته شدن بیش از حد بافت بینی که سبب ایجاد فرورفتگی درقسمت پشت و یا دیواره بینی شده است  و یا بینی بیش از اندازه سربالا شده باشد برطرف شود. به وسیله جراحی بینی ثانویه می توان اقدام به برطرف کردن اینگونه نقص ها کرد. همچنین اگرپس از جراحی قوز بینی از بین رفته باشد و همچنان برآمدگی داشته باشد، می توان جراحی بینی ثانویه انجام داد.

 

 

 

هزینه جراحی بینی ترمیمی

گاهی هزینه جراحی بینی ثانویه گرانتر از جراحی اولیه است چرا که در جراح بینی ثانویه علاوه بر جراحی بینی باید ایرادات جراحی قبلی را برطرف کرد. همچنین جراحی بینی ترمیمی پیچیده تر و سخت تر از جراحی اولیه ی بینی است.

 

 

زمان مناسب برای جراحی بینی ثانویه

 

جراحان برای جراحی بینی ترمیمی زمان مشخصی تعیین نکرده اند .برخی جراحان حداقل یک سال  پس از انجام عمل بینی اولیه  ،جراحی بینی ثانویه را توصیه می کنند. اما برخی دیگر از جراحان معتقدند قبل از یک سال هم می شود جراحی ترمیمی را انجام داد البته باید برای این کار جراح به طور کامل بیمار را معاینه کند و سپس تصمیم بگیرد. انجام جراحی بینی ترمیمی زودتر از موعد باعث می شود  گاهی عوارض جبران ناپذیری را برای بیمار به وجود بیاید.چون جراحی بینی ثانویه  با دستکاری مجدد ،باعث مشکل خون رسانی پوست و مختل شدن ترمیم می شود.

پس از یکسال از گذشت جراحی بینی اولیه ، تورم بینی فروکش می کند  و زخم و اسکارهای داخل بینی تا حد زیادی بهبود می یابد .بنابراین جراحی بینی ثانویه  اگر زود تر از این یکسال انجام شود  تورم بینی سبب می شود ،مشکلات دیگر بینی قابل تشخیص نباشد.

 

 

 

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

 

در جراحی بینی ترمیمی هم مثل  جراحی بینی اولیه باید عکس برداری های لازم انجام شود.اگر بعد ازجراحی اولیه بینی ،بیمار  اختلالات تنفسی داشته باشد ممکن است جراح  از بیمار بخواهد عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها، آندوسکوپی بینی و سینوس ها را نیز انجام دهد تا بتواند جراحی ترمیمی را به درستی انجام دهد .ولی در صورت نداشتن  مشکل تنفسی ،عکس برداری های معمولی انجام می شود تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی و همچنین تاثیر آن در صورت فرد را متوجه شوید.

اگر برای جراحی بینی ترمیمی نزد  جراحی غیر از جراح  قبلی مراجعه کرده اید اطلاعات لازم در مورد جراحی قبلی خود را  دراختیار جراح قرار دهید. حتی گاهی   ممکن است  برای جراحی ترمیمی بینی ،به بیهوشی نیاز باشد .در این صورت باید تمامی آزمایشات پیش از جراحی بینی انجام گیرد.

 

 

 

اهمیت پوست بینی در جراحی بینی ترمیمی

 

در جراحی اولیه ، جراح در بینی برش هایی را در بینی بیمار ایجاد  می کند .در جراحی بینی ترمیمی نیز جراح بینی دوباره برش هایی را در بینی بیمار ایجاد می کند .ولی این بار جراح خیلی باید مراقب باشد چرا که  پوست بینی حساس شده است و به همین دلیل این برش ها در پوست بینی باید به گونه ای ایجاد شود که آسیبی به پوست وارد نشود.اگر پوست بینی در جراحی اولیه بینی آسیب شدیدی دیده باشد جراحی ترمیمی بینی به سختی انجام می شود بنابراین باید جراحی بینی ترمیمی توسط یک متخصص ماهر انجام گیرد.

 

 

 

کاندیدای مناسب بجهت جراحی بینی ترمیمی

 

-کسانی که پس از جراحی بینی اولیه هنوز نوک بینی شان افتادگی دارد ،می توانند جراحی بینی  ترمیمی انجام دهند.

– کسانی که برآمدگی بینی شان در جراحی بینی اولیه کامل از بین نرفته است می توانند جراحی بینی ترمیمی را برای برطرف کردن این برآمدگی انجام دهند.

– کسانی که در جراحی بینی اولیه ،انحراف تیغه بینی شان به دلیل بی توجهی دکتر از بین نرفته است می توانند اقدام به جراحی ترمیمی کنند.

– کسانی که بعد از جراحی اولیه ،تقارن سوراخ بینی شان به هم خورده و دچار مشکلات تنفسی یا خشکی بینی بعد از جراحی اولیه بینی شده اند می توانند اقدام به جراحی بینی ترمیمی کنند.

-کسانی که  فرو رفتگی هایی در جراحی اولیه شان  به دلیل برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی در پشت یا دیواره بینی ایجاد شده است می توانند جراحی ترمیمی بینی انجام دهند.

 

 

 

چه زمانی جراحی بینی ترمیمی غیر ممکن است؟

 

 جراحی بینی ترمیمی زمانی سخت تر می شود که پوست بیمار در جراحی اولیه و بعد از آن آسیب دیده باشد . سخت ترین جراحی بینی ترمیمی زمانی است که  پوست بیمار در جراحی اولیه و بعد از نازک شده باشد و به هر دلیلی آسیب دیده باشد .حتی ممکن است گاهی جراحی بینی ترمیمی در اینصورت غیر ممکن شود.

 

 

 

 

جراحی بینی ترمیمی برای کدام نوع بینی ها مشکل تر است؟

 

اگر در جراحی بینی اولیه، پوست بینی آسیب دیده باشد و یا نازک شده باشد ،در اینصورت جراحی بینی ترمیمی به سختی انجام می شود و یا حتی ممکن است در مواقعی به قدری پوست بینی آسیب دیده باشد که جراحی بینی ترمیم غیر ممکن شود.بهتر است بدانیم که خطاهای جزئی ،حتی در کار باتجربه ترین و ماهر ترین جراحان نیز ممکن است  رخ دهد .با همه اینها داشتن دقت بالا در جراحی اولیه حائز اهمیت است و جلوی خیلی از اتفاقات احتمالی را می گیرد.البته بروز این نوع خطاهای جزئی در کار پزشکان حاذق بسیار نادر است .

اگر بینی بعد عمل اولیه  ایراد کمی داشت بهتر است این ایراد جزئی را همان پزشکی که شما را عمل کرده است برطرف کند.اما اگر در صورتی که بینی تان ایرادات  بزرگ و قابل توجهی داشت حتما با پزشک دیگری مشورت کنید چون پزشکی که جراحی بینی ترمیمی انجام می دهد باید بسیار ماهر و حاذق باشد چرا که جراحی بینی ترمیمی، جراحی بسیار حساسی است  و علاوه بر رفع مشکلات بینی باید اصلاحات لازم در قسمت های تخریب شده بینی  نیز انجام شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *