جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی نوع جراحی بینی است  که اغلب به دست جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و یا جراح پلاستیک و صورت انجام می‌شد.

جراحی بینی علاوه  بربوجود آوردن تناسب درخود بينی، تناسب بهتری را بين بينی و دیگر اجزای صورت ایجاد  مي كند. به همين دليل در جراحی بینی، نبايد فقط خود بينی را  در نظر داشت بلکه باید ارتباط و تناسب آن را با سایر جزای صورت در نظر گرفت.مثلا  چانه كوچك ،سبب می شود بینی برآمده تر به نظر برسد . بی توجه بودن نسبت به تناسب بينی با سایر اجزای صورت،باعث می شود نتیجه جراحی بینی خیلی رضایت بخش نباشد.

 درعمل جراحی بینی می توان مشکلات مختلف زیر زا برطرف نمود:

 • بزرگی بینی
 • قوز بینی
 • پهن بودن بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • بزرگی سوراخ‌های بینی
 • جعبه‌ای بودن نوک بینی
 • دفورمیتی بودن بعد از عمل جراحی

تفاوت جراحی بینی سنتی و مدرن

در جراحی بینی سنتی،فقط به  کوچک کردن و ظاهربینی توجه می کردند،و همین موضوع باعث بوجود آمدن مشکلاتی در بینی می شد. ، در این نوع جراحی بینی، بخش زیادی از غضروف‌ها را برمی داشتند و استخوان‌ها شدیدا خورد می شدند. اما امروزه با پیشرفت کردن علوم پزشکی، غضروف‌ها را می‌توان بوسیله  بخیه زدن و فرم دادن ،هم ازلحاظ ظاهر و هم ازلحاظ کاربردی بهبود داد.

عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته

در جراحی بینی بسته، جراح، بخش بیرونی بینی را برش نمی زند ،بلکه  تغییراتی در درون‌ بینی ایجاد می کند. این نوع جراحی بینی، بیشتر در مورد مشکلات جزئی به کار می رود .اما در جراحی بینی به روش بسته ، جراح برش هایی را روی پوست بینی ایجاد می‌کند.در این روش جراحی بینی ،  حفره‌های بینی را  به دو قسمت تقسیم می کنند ،سپس پوست بینی را به سمت  بالا می کشند تا بتوانند بیشتر به داخل بینی دسترسی داشته باشند.برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید کدام  جراحی بینی باز یا بسته برای شما مناسب است ،بهتر است به نتیجه حاصل از عمل هر دو نوع روش توجه کنید.

شرایط سنی

توصیه می شود افراد بعد از گذراندن سن بلوغ ،جراحی بینی انجام دهند که بیشتر دختران در پایان 16 سالگی و پسرها در پایان 18 سالگی تقریبا به بلوغ کامل می رسند و می توانند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند . افراد با سن بالای 40 هم در صورتی که مشکل جسمی دیگری نداشته باشند می توانند عمل بینی را انجام دهند.

عوارض جراحی بینی

عمل بینی هم مثل هر جراحی‌ دیگری  عوارضی برای فرد خواهد داشت، اگر فرد توصیه های  بعد عمل را به‌ صورت کامل رعایت کند و بینی خود را به دست یک جراح ماهر و با تجربه بسپارد ، می تواند میزان این عوارض را به حداقل برساند.

از عوامل دیگری که ممکن است سبب بروز عوارض شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح نشدن کامل تیغه که باعث جداشدگی استخوان و غضروف می‌شود.
 • برداشتن بیش‌ازحد قوز که باعث زینی شکل شدن بینی می‌شود.
 • چسبندگی‌های داخل بینی و باقی ماندن تیغه انحرافی که باعث بوجود آمدن مشکلات تنفسی می‌شود.

 

 

درد بعد از جراحی بینی

 

چون در جراحی بینی، در بافت استخوانی تغییراتی ایجاد می شود،ممکن است باعث درد بیمار شود که می توان این درد را با استفاده از داروهای مسکن کاهش داد و با عایت نکات بعد از جراحی بینی می‌توان درد را تحت کنترل در آورد.

 

 

 

کبودی صورت

 

میزان کبود شدن صورت بعد از جراحی بینی، به حساسیت بیمار و حجم بافت‌های جراحی ‌شده بستگی دارد. این کبودی پس از عمل طبیعی بوده و جای نگرانی نیست و فقط باید تا چند روز بعد عمل بررسی شود.درصورت مشاهده هرگونه کبودی به غیر صورت، متخصص می‌تواند روش‌های مناسبی را به شما پیشنهاد دهد.

 

 

 

نکات قبل از عمل بینی

 

 • عدم استفاده از داروهایی مانند آسپرین و پروفن به مدت دو هفته قبل از عمل
 • ناشتا بودن قبل از عمل به مدت 8 ساعت
 • عقب انداختن جراحی بینی در صورتی که فرد سرماخوردگی داشته باشد
 • ترک سیگار به مدت دو هفته
 • مشورت با پزشک در صورت مصرف داروهای گیاهی

 

 

 

 

 

بعد از جراحی بینی

 

 • استفاده کردن از کمپرس یخ روی چشم به مدت 24 ساعت برای کم کردن تورم و کبودی
 • شستشوی داخل بینی با محلول نمک جهت بهتر شدن تنفس
 • محافظت از هر گونه ضربه به بینی در چند روز اول
 • خودداری از حرکت خنده شدید یا گریه یا عطسه با دهان باز
 • خودداری از فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش در چند هفته اول

 

عمل جراحی بینی گوشتی

 

بینی گوشتی به بینی هایی می گویند در قسمت نیمه پایینی ،پوست ضخیم و چربی زا دارند.

 

 

نحوه‌ی جراحی بینی گوشتی

 

در جراحی بینی‌ گوشتی مهم‌ترین کاری که جراح انجام می دهد ، کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت های دیگر می‌باشد.

بافت افزودنی را به قسمت غضروف تیغه‌ی بینی اضافه می کنند ، در صورتی  که تیغه بینی فاقد غضروف باشد از غضروف گوش بدون صدمه وارد شدن  به ‌ظاهر گوش استفاده می کنند.

 

 

 

چرا جراحی بینی گوشتی سخت‌تر است؟

 

از عواملی که در نتیجه جراحی بینی گوشتی تاثیر می گذارد می توان به کیفیت و ضخامت پوست بینی اشاره کرد.در این نوع جراحی بیشترین تغییر روی تغییر شکل غضروف و استخوان بینی انجام می شود و اسکلت بندی بینی را تغییر می دهد. تغییر شکل غضروف و استخوان بینی به روش های مختلفی توسط جراح انجام می شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.پی از جراحی ،نتیجه نهایی زمانی رضایت بخش خواهد بود که پوست و بافت نرم بینی به جهت چارچوب بینی منقبض شود به همین دلیل تا هفته‌ها و یا ماه‌ها بعد از جراحی ،نتیجه‌ی نهایی دیده نمی شود .

 

 

 

جراحی بینی استخوانی

 

در این نوع جراحی یکی از عوامل مهمی که صورت می‌پذیرد برداشتن قوز و برآمدگی می‌باشد که این کار باعث تغییر فرم بینی به بهترین حالت می‌شود، بینی‌های استخوانی به دلیل داشتن برآمدگی استخوانی سایر اعضای صورت را می‌تواند تخت تأثیر قرار دهد و از زیبایی صورت وی می‌تواند کاسته شود.

 

 

 

نحوه‌ی جراحی بینی استخوانی

 

در جراحی بینی استخوانی  برآمدگی استخوان روی بینی را که به ‌صورت قوز درآمده است را کوچک می کنند. معمولا  نتیجه جراحی بینی استخوانی بهتر از بینی گوشتی می باشد.در کل  هرچقدر پوست بینی نازک ‌تر و غضروف بینی سفت تر باشد، جراح بینی بهتر قادر خواهد بود ، تغییرات لازم را روی بینی ایجاد کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

 

 

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *