جراحی تنگی واژن

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

جراحی تنگی واژن (واژینوپلاستی) نوعی جراحی بازسازی می باشد که به منظور بازسازی کف لگن در خانم هایی که دچار کشیدگی شدید بافت و عضلات واژن هستند انجام می شود.همچنین در طی این عمل ، ناحیه پرینه (حد فاصل بین مقعد و واژن) را که متصل به دهانه واژن می باشد  نیزبازسازی می شود. جراحی تنگی واژن ، با تقویت کردن عضلات واژن ، شلی آن را کاهش می دهد.

با افزایش سن ممکن است خانم ها مشکل کشیدگی واژن پیدا کنند . همچنین گروه عضلات بالا برنده که در دو طرف لگن واقع شده اند ، معمولا زمانی که سر نوزاد، واژن را می پوشاند کشیده می شوند . پس از زایمان طبیعی ،واژن ظاهر اولیه خود را از دست می دهد و به زمان پیش از بارداری باز نمی گردد.

همچنین در برخی ازخانم ها ، سندرمی به نام هایپرموبیلیتی وجود دارد که باعث کشیده شدن بیش از حد عضلات واژن می شود. که معمولا باعث نارضایتی خانم ها از ظاهر واژن و گاهی هم سبب کاهش حساسیت جنسی در این ناحیه می شود.جراحی تنگی واژن را می توان با جراحی لابیاپلاستی به صورت همزمان و در یک روز انجام داد.خیلی از خانم ها از مطرح کردن اینگونه مشکلات با پزشک خود خجالت می کشند .اما بهتر است بدانند جراحی تنگی واژن راه حل موثری برای برطرف کردن این مشکل می باشد و به راحتی قابل انجام می باشد .

چگونگی انجام جراحی تنگی واژن یا واژینوپلاستی

جراحی تنگی واژن ، نوعی عمل جراحی می باشد  که منجر به تنگی عضلات واژن، پرینه و بافت اطراف آنها  می گردد  تا کنترل و قدرت عضلات واژن زیاد شده و باعث افزایش حساسیت و لذت جنسی گردد. در حالت طبیعی ،با انجام زایمان طبیعی ، عضلات واژن شل شده و بیش از حد کشیده می شوند ، اما زمانی مشکل بروز پیدا می کند که این عضلات ضعیف و شل شوند که موجب نارضایتی جنسی می شود.

جراحی تنگی واژن را هم می توان به تنهایی وهم به عنوان بخشی از برنامه جوان سازی واژن که جراحی های مختلفی مثل پرینورافی، تزریق چربی به واژن، تزریق ژل به واژن، روشن سازی واژن و حل مشکل آتروفی واژن با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ و لابیاپلاستی است، انجام داد .

جراحی تنگی واژن مناسب چه کسانی است؟

ناراحتی های ناحیه تناسلی در بین خانم ها شایع می باشد .چون خانم ها با افزایش سن و پس از زایمان ، مشکل شلی عضلات واژن پیدا می کنند که باعث احساس ناراحتی و عدم رضایت جنسی آنان و یا همسرانشان می گردد .

جراحی تنگی واژن چگونه است؟

پس از بیهوشی یا بی حسی موضعی، جراحی تنگی واژن آغاز می شود . جراحی تنگی واژن کهکولا ۱-۲ ساعت می کشد و بیمار می تواند چند ساعت پش از تمام شدن جراحی تنگی واژن به خانه برود.درجراحی تنگی واژن ،عضلات کشیده شده ی پشت واژن را متصل می کنند و سپس آن ها را کوتاه می کنند و سپس با استفاده از بخیه های قابل جذب به  تنگ کردن بافت های نرم اطراف واژن می پردازند. تنگ کردن اندازه کانال واژن ،سبب افزایش تماس و اصطکاک بیشتر در رابطه جنسی می شود و واژن خانم ها مثل  قبل از زایمان می شود. هنگامی که عضلات و لیگامان های واژن تنگ می شوند، این عضلات می توانند اندام های درونی دیگر مانند مثانه، روده و رحم را نیز پشتیبانی کنند.

آمادگی های قبل ازجراحی تنگی واژن

قبل از جراحی تنگی واژن ،پزشک با بیمار جلسه مشاوره ای خواهد داشت و در این جلسه از بیمار می خواهد که در صورت مصرف سیگار و دیگر دخانیا ت ،مصرف آنان را قطع کند و داروهای خاصی مانند آسپرین پیش از جراحی تنگی واژن خودداری کند زیرا می توانند در روند بهبود اختلال ایجاد کنند .

عوارض جراحی تنگی واژن

عوارض جراحی تنگی واژن هم مانند جراحی های دیگر  می باشد که شامل بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی هستند. غیر از احتمال خون ریزی و عفونت خفیف ، هیچ ریسک و عارضه ی خاصی ندارد.

مراقبت های بعد از جراحی تنگی واژن

مثل تمام جراحی های دیگر ،در ناحیه جراحی ، ورم و درد ایجاد می شود که طی یک الی دو هفته  برطرف می شود . بیمار چند روز پس از جراحی به راحتی می تواند راه برود .نتیجه نهایی جراحی تنگی واژن، چند ماه پس از جراحی آشکار می شود اما می توان رابطه جنسی را پس از ۴ یا ۶ هفته پس ازعمل ، از سر گرفت .توصیه پزشکان این است که در صورتی که خانم ها از رابطه جنسی خود ناراضی هستند ، می توانند این عمل سبک را انجام دهند و میتوانند همزمان با این جراحی ،تزریق ژل د رلبه های واژن یا لابیاپلاستی هم انجام دهند که تاثیر بسیار زیادی در روابط جنسی خواهد داشت.

آیا جراحی تنگی واژن درد دارد؟

خیلی از بیماران ،هیچ گونه دردی در حین عمل تجربه نمی کنند و پس از عمل هم ، هر گونه درد یا ناراحتی ،به طور موثری با داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل می گردد و این درد در طی چند روز برطرف می شود. پس از جراحی ،هرگونه بخیه ای خود به خود جذب بدن می شود و کشیدن بخیه نیاز نمی باشد . اما توصیه می شود ،بعد عمل یک جلسه نزد پزشک بروید. خیلی از بیماران ، یک هفته بعد عمل  به سر کار خود بازمی گردند. توصیه می شود ورزش و رابطه جنسی ،تا بهبود کامل یعنی حدود شش هفته پس از جراحی به تعویق انداخته شود.

هزینه جراحی تنگی واژن

با توجه به این که مورد هر بیمار در عمل تنگ کردن واژن با دیگری فرق دارد ، بنابراین هزینه دقیق عمل پس از مشاوره جراحی مشخص می شود.

چه آزمایش‌هایی قبل از جراحی تنگی واژن انجام می شود؟

در صورتیکه جراحی  با بیهوشی عمومی انجام شود، باید آزمایش خون و ادرار و تست بارداری انجام شود. آزمایش‌های لازم در جلسه مشاوره با پزشک تعیین می گردد.

آیا جای زخم عمل باقی می‌ماند؟

بله، اما جای زخم قابل رویت نیست و بیشتر برش‌های عمل دور از دید قرار می گیرد  و جلب توجه نمی‌کند. جراحی تنگی واژن حداقل جای زخم را دارد و بیشتر آن پس از مدتی محو می‌شود. جراح همه  تلاش خود را می‌کند تا کمترین تعداد برش‌ها را ایجاد کند و آنها را در چین‌ها و خطوط طبیعی پوست مخفی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید