لابیاپلاستی

لابیا پلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که خانم ها از آن استفاده می کنند. در طی این جراحی شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را بهبود می دهند. بیشتر کسانی که قصد این عمل را دارند می خواهند اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود را کم کنند. حالت ایده آل واژن برای خانم ها به گونه ای است که لبه های داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند.

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لابیاپلاستی

خانم هایی که لب های واژن آنها از حد معمول بیشتراست و پهنای آن خیلی زیاد است، گزینه مناسبی برای انجام جراحی لابیاپلاستی هستند. افرادی که زایمان های متعددی را تجربه کرده اند و در اثر این زایمان ها در فرم و شکل عادی و طبیعی واژن آنها تغییراتی ایجاد شده است و همچنین خانم هایی که در هنگام رابطه جنسی درد شدیدی را حس می کنند گزینه های مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی می باشند.

آمادگی لازم قبل از جراحی لابیاپلاستی

قبل از انجام جراحی لابیاپلاستی باید اقدام به قطع مصرف سیگار و الکل نمایید. در صورتی که داروهایی مثل آسپرین، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و رقیق کننده های خون مصرف می کنید باید قبل از جراحی لابیاپلاستی اقدام به ترک آنها بکنید چون این اقدام سبب می شود خطر خونریزی در حین عمل کم شود. بعضی داروهای گیاهی و ویتامین ها، مثل ویتامین E ممکن است احنمال خونریزی را در طول عمل  و بعد عمل افزایش دهد. بنابراین قبل از لابیاپلاستی باید مصرف آن ها قطع شود.

زمان لازم برای عمل زیبایی لابیاپلاستی

قبل از جراحی لابیاپلاستی باید جلسه مشاوره ای با پزشک داشته باشید و در این جلسه، پزشک باید اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه جراحی را برای شما توضیح دهد و در مورد آمادگی های قبل عمل و مراقبت های بعد عمل به شما توضیحاتی بدهد این اطلاعات  به شما کمک می کند  تا شما از نتیجه جراحی تا حدودی مطلع شوید.

در صورت کلی جراحی لابیاپلاستی بیشتر تحت بی حسی موضعی و بدون تزریق وریدی انجام می شو.د در اکثر افراد این عمل در حدود یک ساعت به طول می انجامد.

انجام لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر جزو جدیدترین روشها برای جراحی زیبایی واژن در خانم ها می باشد. در لیزر برش ها با دقت بیشتری انجام می شود که این امر باعث بهتر انجام شدن و در نتیجه رضایت بیمار از نتیجه عمل می شود. همچنین جراحی با لیزر عوارض کمی برای بیمار به وجود می آورد و فرد می تواند بعد از تمام شدن عمل بدون نیاز به بستری شدن به خانه برگردد.

مراقبتهای بعد ازعمل لابیاپلاستی

با اینکه بعد از عمل بهبودی بیمار خیلی زود صورت می گیرد، اما نیاز است که بیمار نکاتی را بعد عمل رعایت نماید تا دوره بهبودی هر چه بهتر سپری شود. برخی از این نکات عبارتند از:

– چند روز اول بعد جراحی امکان دارد بیمار درد و تورم داشته باشد که کاملا طبیعی است.می توان این درد را با مصرف مسکن هایی مثل پروفن کاهش داد.

–  توصیه می شود برای کاهش علائم بعد از عمل، در چند روز اول از کمپرس یخ  استفاده کنید.

–  بهتر است تا مدتی بعد جراحی لباس های تنگ پوشیده نشود.

– برای خیلی از بیماران این امکان وجود دارد که یک هفته بعد از جراحی، کار و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

– بیمار می تواند ۲۴ ساعت بعد جراحی حمام کند اما باید مراقب ناحیه جراحی شده باشد.

– بیشترین مقدار درد در چند روز اول جراحی می باشد اما این ورم و درد دو یا سه هفته بعد از جراحی  خود به خود کم می شود.

– پس از جراحی تا مدتی تمرینات ورزشی ای که باعث وارد شدن فشار و سایش به ناحیه مورد نظر می شوند خودداری کنید .از این تمرینات می توان به دوچرخه سواری و اسب سواری اشاره کرد.

سن مناسب  برای انجام لابیاپلاستی

همان گونه که قبلا اشاره شد، عمل لابیاپلاستی عمل های سبک و سرپایی زیبایی است که عارضه ای برای بیمار ندارد و بیشتر خانمها تمایل دارند که این عمل را انجام دهند. از سن ۲۰ سالگی تا ۵۰ سالگی، خانم ها می توانند این عمل را بدون هیچ عارضه ای انجام دهند. اما بعد از ۵۰ سالگی ممکن است بدن برخی افراد در ترمیم و بهبود بخیه ها درست عمل نکند. به همین از ۵۰ سال به بعد انجام لابیاپلاستی توصیه نمی شود. در سنین زیر ۲۰ سال نیز به دلیل کامل نشدن رشد جنسی در خانم ها  و نرسیدن به بلوغ جنسی این عمل انجام نمی شود .

هزینه لابیاپلاستی

خیلی از افراد در انجام لابیاپلاستی و یا در مورد هر عمل زیبایی ابتدا در مورد هزینه سوال می کنند. هزینه این عمل به عوامل متعددی وابسته است و این عوامل سبب می شود قیمت این عمل را برای هر فردی متفاوت متفاوت از دیگری باشد.

چه کسانی نباید جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند؟

عمل لابیاپلاستی به کسانی توصیه می شود که دارای ناحیه واژن و لبه های آن بیش از حد برجسته، بیرون زده و نامتقارن  هستند. افرادی که مبتلا به بیماری های خاص هستند، کاندید مناسبی برای انجام این عمل نمی باشند. این خانم ها در صورتی که تصمیم به انجام  عمل داشته باشند، باید حتما در این مورد با پزشک صحبت کنند تا پزشک شرایط جسمی آنان را به طور کامل بررسی کند و در صورتی که دید آنان از لحاظ جسمی شرایط عمل دارند به آنان بگوید.هیچ پزشکی نباید به خاطر منافع مادی خود ،شرایط جشمی بیمار را نادیده بگیرد و به او پیشنهاد  عمل دهد.

مزایای عمل لابیاپلاستی

بیمار پس از انجام لابیاپلاستی در بسیار کمی خواهد داشت و این درد برای بیمار آزاردهنده نخواهد بود. دوره نقاهت این عمل خسلی کوتاه می باشد و بهبودی در کمترین زمان ممکن برای بیمار اتفاق می افتد و بیمار می تواند دو روز پس از عمل  فعالیت های روزانه خود را از سربگیرد.

لابیاپلاستی باعث زیبایی دستگاه تناسلی در خانم ها می شود و میل جنسی را در آنان افزایش می دهد و بسیاری از مشکلات زناشویی آنان را که در نتیجه کاهش میل جنسی بوده است کاهش می دهد. خیلی از مشکلات جنسی در خانم ها به دلیل شکل و فرم بد لابیاها می باشد و لابیاپلاستس می تواند به این مشکلات در خانم ها خاتمه دهد. برای انجام عمل لابیاپلاستی نیازی به بخیه وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید