متخصص ارتوپد خوب

 از دیگر خصوصیات متخصص ارتوپد  دقت به صحبت بیمار است

بهترین متخصص ارتوپد عالی و حرفه ای  در اولین برخورد با بیمار باید به دقت به حرفهای او گوش دهد. متاسفانه غالب پزشکان در این قسمت یعنی گوش دادن خوب نیستند. البته این مشکل غالب انسان ها است که خوب گوش نمیکنند.پس باید گوش داد. حداقل دو سه دقیقه باید گوش داد.

بیشتر پزشکان فکر میکنند اطلاعاتی که بیمار می دهد کمک کننده نیست و بیمار دوست دارد از هر چیزی حرف بزند ولی اگر خوب گوش کنیم میبینیم در لابه لای حرفهای بیماران اطلاعات بسیار مهمی نهفته است. اطلاعاتی نه تنها راجع به خود بیماری و علائم آن بلکه راجع به دردی که بیمار احساس میکند.

وقت گذاشتن و توجه به بیمار از خصلت های یک متخصص ارتوپدی حرفه ای است

چهره بیمار، حرکات دستهای او و صدایش پر از اطلاعاتی است که از وضعیت روحی او به ما می گوید.

همین که بیمار ببیند پزشک به حرف های او گوش میدهد اولین ارتباط بین او و پزشک ایجاد میشود. یک ارتباط محکم بیمار باید متوجه شود که متخصص ارتوپدی که به او مراجعه کرده به او اهمیت میدهد و صدا و حرف های او را می شنود و چه چیزی بهتر از گوش دادن به حرف های بیمار وجود دارد که نشان دهد پزشک به او اهمیت میدهد.

ارتوپد لگن

پس در چند دقیقه اول باید سکوت کرد. پزشک متخصص ارتوپد نباید حرف بزند و فقط باید گوش کند. تکرار بعضی حرف های مهم بیمار به توسط پزشک متخصص  به بیمار میفهماند که حواس دکتر به حرف های او هست و میفهمد چه میگوید. خیلی از اوقات یک متخصص ارتوپدی خوب اصلا نیازی به تجویز دارو هم  ندارد.

توجه برقراری پیوند عاطفی از دیگه نکات مهم است

خیلی از اوقات بیمار فقط به کسی نیاز دارد که حرفش را بفهمد. شنیده اید میگویند فلان پزشک دستش درمان است، نفسش درمان است. این همان پزشک است.کسی که توانسته قبل از هر چیز یک پیوند عاطفی خوب با بیمار برقرار کند و باور کنید برای این کار خیلی اوقات فقط یک نگاه کافی است.

متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپد چه افرادی را درمان می‌کند ؟

متخصصین ارتوپدی تمامی سنین و افراد از نوزادان، کودکان، ورزشکاران و افراد پیر را در شرایط مختلفی مانند پارگی، شکستگی، اختلالات، بیماری‌ها، ناهماهنگی‌ها، پیچ‌خوردگی‌ها و گسستی عضلات و استخوان‌ها را می‌توانند درمان کنند بسیار مهم است که در مراجعه به پزشک ارتوپد، فرد بیمار و اطرافیان او به‌خوبی از دستورات پزشک خود پیروی کرده و با همکاری همه‌جانبه، طبق نظر پزشک، پیش بروند.

انواع عمل‌های جراحی ارتوپدی

عمل‌های جراحی ارتوپدی بسته به بیمار و بیماری آن می‌تواند متفاوت باشد.

آرتروسکوپی :

جراح از دوربین و دیگر تجهیزات برای تشخیص دقیق آسیب و درمان آن استفاده میکند.

فیوژن :

یک عمل جوش زدن که استخوان‌ها به یکدیگر با استفاده از پیوندها و تجهیزات داخلی مانند میله‌های فلزی متصل می‌شوند.

رفع اشکال داخلی :

یک تکنیک برای نگهداری قطعات شکسته شده استخوان در مکان صحیح خود با استفاده از فلز و پیچ درزمانی که استخوانها  در حال التیام است.

جایگزینی مفصل :

این روش که می‌تواند به‌صورت جزئی یا کلی صورت گیرد برای زمانی به کار می‌رود.

استئوتومی :

تصحیح استخوان ها از طریق تغییر مکان و برش دادن آن ها

رفع مشکل بافت نرم :

ترمیم بافتهای نرم مانند پارگی تاندون یا رباطها.

پس اگر از من بپرسید یک جراح و متخصص ارتوپدی خوب کیست به شما میگویم اول باید یک پزشک خوب باشد و یک پزشک خوب همیشه یک دستمال کنار دستش دارد برای پاک کردن اشک های بیمارش.

برای انجام عمل جراحی ارتوپدی چه نوع بیهوشی یا بی حسی مناسب است

بسیار دیده میشود که بیماران تمایل دارند در حین جراحی نوع خاصی از بی حسی یا بیهوشی برای آنها استفاده شود.که همه این موارد به صلاح دید متخصص ارتوپدی بستگی دارد که البته باید اشاره کرد که :

  • بعضی ها تمایل دارند کاملا بیهوش شوند و در حین جراحی اصلا چیزی نفهمند و بعد از عمل جراحی بیدار شوند.
  • بعضی از افراد از بیحسی ناحیه ای که با استفاده از تزریق ماده بیحسی در ناحیه کمر انجام میشود وحشت دارند و فکر میکنند بعد از جراحی، کمر آنها ضعیف میشود.
  • بعضی دیگر که بیماری داخلی خاصی مثل بیماری های قلبی یا ریوی دارند فکر میکنند که اگر بیهوش نشوند و بیحس شوند خطر کمتری آنها را تهدید میکند.

 چکونگی آسیب دیدن استخوان ها از نظر جراح ارتوپد

به گفته جراح ارتوپدی، استخوان به دلایل مختلفی می توانند دچار آسیب شود و نیاز به درمان دارویی و یا جراحی توسط جراح ارتوپدی داشته باشد که شایع ترین آسیب های استخوانی عبارتند از:

  • انواع شکستگی های استخوان بر اثر ضربه
  • پوکی استخوان
  • تومور استخوانی
  • عفونت استخوانی
  • بیماری های مادرزادی استخوان
  • تغییر شکل پیدا کردن استخوان ها
جراح ارتوپد خوب

جراح ارتوپد چه نوع جراحی هایی  بر روی استخوان انجام میدهد؟

۱-جا انداختن قسمت شکسته شده استخوان و سپس گچ گرفتن آن

انواع اعمال جراحی که توسط جراح ارتوپد روی استخوان انجام می شود عبارتند از:

۲-جا انداختن باز شکستگی استخوان و سپس بی حرکت کردن آن به کمک پیچ و پلاک یا میله داخل استخوانی

۳-استئوتومی استخوان و تصحیح کردن شکل استخوان های تغییر یافته

۴-باز کردن دریچه در استخوان در جراحی استئومیلیت (عفونت استخوان)

۵-بلند کردن و کوتاه کردن استخوان

۶-انجام جراحی آمپوتاسیون یا قطع عضو

۷-اپی فیزیودز

۸-نمونه برداری از استخوان

۹-بیرون آوردن تومورهای استخوانی

۱۰-پیوند استخوان در مواقعی که استخوان ها جوش نمی خورند

شایع ترین مشکلات ارتوپدی در زنان

امروزه بیماریها و آسیبهای ارتوپدی, باتوجه به بالابودن آمار تصادفها و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه, جزو پنج بیماری شایع دنیا بحساب می،آید  معمولا شکستگی های ناحیه مچ دست ها  وپا _ بازوها _ شانه, لگن, ران ها و ساعد از مهمترین آسیب های ارتوپدی در بین افراد است

سلامتی و کارکرد مناسب سیستم عضلانی اسکلتی، با نحوه فعالیت سایر دستگاه های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما به دلیل نوع شیوه زندگی ماشینی امروزه ، کم تحرکی، نوع فرهنگ غذاهای مصرفی نادرست ، ورزش و فعالیت های بدنی، ایجاد تصادف ها، حوادث طبیعی، غیرمترقبه و…، باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به خطر بیفتد.

سایت دکتر حکیمی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *