نحوه جراحی بینی

نحوه جراحی بینی

نحوه جراحی بینی در شکل و ظاهر نهایی بینی بسیار تاثیرگذار می باشد .عمل بینی در بین مردم و مخصوصا مردم ایران بسیار رایج و پرطرفدار شده است. اگر جراحی بینی توسط یک جراح بینی حاذق و باتجربه انجام شود سبب می شود بسیاری از اختلالات بینی مثل قوز بینی، افتادگی نوک بینی ،بزرگ بودن حفره های بینی و دیگر اختلال های شایع بینی برطرف شود و در سلامتی و اعتماد به نفس فرد تاثیر مثبت بگذارد.اگر قصد دارید بینی خود را عمل کنید و ظاهر بینی خود را تغییر دهید حتما باید به نحوه جراحی بینی توسط پزشکتان دقت کنید تا بتوانید نحوه جراحی بینی بهتری را انتخاب کنید.

 

 

تاثیرسن روی نحوه جراحی بينی

 

البته این امکان وجود دارد که سن افراد روی نتیجه نهایی جراحی بینی تاثیر بگذارد .ولی مناسب ترین سن برای عمل جراحی بینی در دختران از سن 15سالگي و در پسران از سن 17 سالگی  امکانپذیر است البته به شرطی که رشد جسمي و فكري آنها کامل شده باشد.جراحی بینی در سنین بالاتر دشوارتر می باشد چرا که افزایش سن باعث افتادگي و سستي بافت های بینی شده و نحوه جراحی بینی هم در این سن متفاوت تر از دوران جوانی است.

 

 

 

بالا بردن نوك بيني در افراد با سن بالا سبب می شود تا فرد جوان تر به نظر برسد و بهتر تنفس کند . بیشترین مشکلاتی که در سنین بالا برای بینی افراد به وجود می آید ، افتادگی نوک بینی و برآمدگی پشت آن می باشد. همیشه  افتادگی بینی سبب مسن تر دیده شدن چهره فرد می شود.

 

 

تاثیر وضعیت روحی فرد در نحوه جراحی بينی

مسلما وضعیت روحی روانی فرد در نحوه جراحی بینی تاثیر زیادی دارد. بعضی از بیماران با وجود اینکه نتیجه عملشان رضایت بخش است ، ولی به دليل مشكلات روحی، وسواس فكري يا شخصيت هاي متزلزل از نتيجه عمل خود راضی نمی باشند و مدام از آن ایراد می گیرند.جراح خوب کسی است که قبل از عمل درمورد نحوه جراحی بینی و اینکه تغييرات ظاهري، به نجات ازدواج درحال شكست و کسب شغل کمک چندانی نمی کند به بیمار توضیح بدهد تا بیمار بهتر بتواند در مورد نحوه جراحی بینی و نتایج بعد از آن تصمیم بگیرد.همچنین توصیه می شود کسانی که انتظارات غیر واقع بینانه در مورد نتیجه عمل بینی دارند اصلا برای این کار اقدام نکنند .زیرا مشاهده شده که چنین افرادی اکثرا در مورد نحوه جراحی بینی و نتیجه عمل رضایت نداشته اند.

 

 

 

 تاثیر ليزر واندوسكوپ در نحوه جراحی بينی

 

لیزر و اندوسکوپ را بیشتر به این منظور انجام می دهند که که نحوه جراحی بینی، عملکرد بینی را به خطر نیندازد.همچنین در حین جراحی های ظریف ،لیزر سبب کاهش خونریزی بینی در حین جراحی بینی می شود .البته باید این نکته را مد نظر داشت که لیزر در نتیجه نهایی بینی اثر ندارد بلکه نحوه جراحی بینی است که بر نتیجه جراحی بینی اثر می گذارد.اندوسکوپی هم دید جراح را بهتر کرده و باغث دسترسي به قسمت هاي عمقی تر جهت رفع مشكلات داخلي بيني می شود و هم بر نحوه جراحی بینی اثر می گذارد.

 

 

تاثیر نوع بيني بر نحوه جراحی بینی

بینی برخی افرد گوشتی است و مشخصه بارز بینی گوشتی داشتن پوست ضخیم و چرب و بافت غضروفی کم می باشد.نحوه جراحی بینی گوشتی با نحوه جراحی بینی استخوانی متفاوت است .در بینی های گوشتی از روش تقویت اسکلت بینی جهت حمایت بافت های نرم بینی استفاده می شود .نحوه جراحی بینی گوشتی با روش های جدید تر سبب شده است نتایج حاصل از جراحی اینگونه بینی ها رضایت بخش باشد.

 

 

نحوه جراحی بینی شامل چه مراحلی است؟

جراحی بینی همان جراحي‌ ساختمان‌ خارجي‌ بيني می باشد که جهت  برطرف کردن  نقص‌هاي‌ بینی يا عملكردي‌ مادرزادي‌ و اكتسابي‌ بيني‌ انجام می شود. .قبل از عمل و قبل از هر چیز از بیمار درمورد گرفتگی يك‌ طرفه‌ يا دو طرفه‌ بيني‌، مشکلات سينوس‌هاي‌ اطراف ‌بینی‌، ضربه‌ بيني‌ يا سابقه‌ جراحي ‌قبلی‌ بر روي‌ بيني سوالاتی می پرسند. در مرحله بعد پزشک  ساختمان‌ داخلي‌ و ساختمان‌ خارجي‌ بيني‌ بیمار را معاینه می کند و سپس از نماي‌ نیمرخ‌، تناسب‌ بيني‌ با ديگر قسمت‌هاي‌ صورت‌  را بررسي‌ می کند.در حالت کلی یک سوم بالایی بینی استخواني‌ و دو سوم پائینی آن غضروفي‌ می باشد. در نماي‌ نیمرخ،‌ برآمدگي‌ پشت ‌بيني‌ و افتادگي‌ نوك‌ بيني‌ را بررسی می کنند.حتی از بیمار در مورد نحوه جراحی بینی هم سوالاتی پرسیده می شود.

 

 

 

 

جراحی بینی چگونه است؟

 

به طور کلی جراح با نحوه جراحی بینی که انتخاب می کند ، قوزهاي ‌استخواني‌ و غضروفي‌ را متناسب‌ کرده  و اندازه‌ و شكل‌ نوك ‌بيني‌ را تغييرمی دهد . نقص های مختلف بینی را می توان با کم کردن،برطرف‌ کردن و یا اضافه کردن بافت‌ با توجه به نحوه جراحی بینی پوشاند. پزشک پس‌ از انتخاب نحوه جراحی بینی و ایجاد برش‌هاي‌ مختلف‌ و دسترسي‌ به‌ اسكلت‌ غضروفي‌ و استخواني‌ بيني، کارهای  مختلفی  را بر روی ساختمان داخل بینی انجام می دهد.

 

 

 مراحل ‌مختلف‌ نحوه  جراحی بینی

 

ـ برطرف کردن ناهنجاري و انحراف‌ تيغه‌ بيني‌
ـ برطرف کردن  برآمدگی استخوانی  و غضروفي‌.
ـ ترميم‌ کردن نوك‌ بيني‌  به عنوان مثال باريك‌ كردن‌ و بالابردن بینی

-شکستن و بریدن استخوان های بینی به منظور‌ باريك‌ كردن‌ قسمت‌ هایی از بینی
ـ افزودن‌ پيوندهاي‌ استخواني‌ و غضروفي‌ در موارد ضعف‌ حمايتي‌ اسكلت‌ بيني

– بخیه زدن پوست و گرفتن گچ روی بینی

 

 

 

روش های نحوه ی جراحی بینی

 

نحوه جراحی بینی به دو صورت  است .در ابتدا، بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار می گیرد و سپس جراح عمل را شروع می کند و برای اینکه بتواند به طور کامل غضروف و استخوان را ببیند ،بر روی بینی برش ایجاد می کند و سپس تغییرات لازم را روی آن اعمال می کند و در صورتی که بینی نیاز به بافت اضافه داشته باشد از از استخوان و غضروف خود فرد و یا پرکننده های ترکیبی مصنوعی استفاده می کند.

 

 

 

درحین جراحی بینی، جراح بایستی تکنیک های صحیح و مطمئن به کار ببرد  تا نتیجه عمل رضایت بخش باشد. چیزی که یک پزشک باید درمورد نحوه جراحی بینی مورد توجه قرار دهد ، میزان ضخامت پوست و زاویه های بینی می باشد.همچنین جراح باید توجه داشته باشد که نحوه جراحی بینی ای را انتخاب کند که  اختلالی در فرآیند تنفسی بیماران ایجاد نشود. چون اگر  بینی زیادی نازک شود تنفس قرد دچار مشکل می شود. بنابراین انتخاب نحوه جراحی بینی نکته بسیار مهمی است که جراح باید مد نظر داشته باشد .

 

همچنین بسته به نوع پوستی که بیمار دارد  ، نتیجه و نحوه جراحی بینی متفاوت خواهد بود .برای اینکه در بینی های گوشتی شکل نهایی بینی مشخص شود به زمان بیشتری نیاز است.جراح بینی با توجه به جنس پوست بیمار، نحوه جراحی بینی را مشخص می کند . بیمارانی که پوست بینی آن ها نازک است ، پزشک برای آن ها  جراحی بینی استخوانی ، و بیمارانی که پوست آنها ضخیم است ،پزشک برای آنها جراحی بینی گوشتی را انتخاب می کند.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *